my blog 

היי,

קוראים לי יעל מגלי כהן

זהו המפלט הקטן שלי בו אני מספרת, ממליצה ועוזרת לכם לבנות את הטיול המתאים עבורכם.
הבלוג ויצאתי לעולם מאפשר לכם למצוא את המידע לו אתם זקוקים על מנת למקסם הנאות במהלך החופשה שלכם

gift maps

מהו המסלול שהכי מעניין אותך?

צריכים עזרה בתכנון מסלול לטיול? במקום לבזבז זמן בניסיון הרכבת מסלול, קבלו אותו מתנה ממני ישירות למייל שלכם.

שוויץ
שוויץ
10 ימים בשוויץ, ציריך עד אינטרלקן דרך לוצרן, מותאם לשומרי כשרות
הריווירה הצרפתית
IMG_1898
10 ימים חלומיים בריביירה הצרפתית, מותאם לשומרי כשרות
7 ימים באגם גארדה
תמונת נוף אגם גרדה
שבוע באגם גארדה שאיטליה הקסומה מותאם לשומרי כשרות

לוצרן יום בעולם האגדות (Luzern)

לוצרן הוא השער למרכז שוויץ. הממוקמת על שפת אגם לוצרן, בתוך פנורמה הררית מרשימה. האטרקציות הקיימות, הציע הקניות האטרקטיבי, הנוף המרהיב על שפת האגם והרי הטיול הסמוכים ה-,Rigi Pilatus ו- Stanserhorn הם לחלק קטן בזכותם העיר הפכה להיות יעד עבור קבוצות נסיעות רבות ואנשים פרטיים במסעם במרכז שוויץ.

לוצרן

הנוף מציריך ללוצרן משגע. ישנן מספר נקודות תצפית לעצירה, בהמשך הרחיב על אחת מהן.

כ 40 דקות נסיעה, הגענו למרכז העיר. החניה בעיר מאד יקרה, כ- 3 פרנק שווצרי לחצי שעה, לכן ממליצה לחפש חניון תת קרקעי שעלותו כ-20 פרנק שווצרי ליום שלם או לחנות בחניון תחנת הרכבת. טיילנו בעיר כ-7 שעות לכן כדאי יותר. 

הטיול שלנו בעיר ערך יום שלם. ישנם מספר מוקדים נחמדים בעיר, הפוסט הזה לא משקף את כל האפשרויות שיש בלוצרן. יום שלם לא מספיק לכל ולכן פסחנו על השייט. אטרקציה החוזרת על עצמה בכל אגם לדוגמא השייט בציריך.

Kapellbrücke Wasserturm

גשר הקפלה המקורה, מימי הביניים, לאורכו ניתן לראות ציורי גמלון, סביבו איתורי פרחים ומגדל החוצה את אגם לוצרן. הגשר מהווה את מרכז הנוף של העיר לוצרן ונחשב לאחד מגשרי העץ העתיקים והמקורים באירופה.  בחודשי הקיץ המקום מלא זבובונים קטנים שאוהבים להיכנס לפה, לשומרי כשרות זהירות ☺

Jesuitenkirche

כנסייה ישועית ניצבת על שפת טיילת לוצרן, הקורנת ביופייה וניתן לזהותה מרחוק. הכנסייה שוכנת בסמוך לנהר ראוס, ממש מחזה מרהיב לעיניים, הסגנונות אומנותיים השולטים הם הבארוק והרוקוקו, המזבח הגבוה, העוגב המרהיב והאוצרות השוכנים בה. בכנסייה קיימת אקוסטיקה משובחת ביותר זו הסיבה שכיום הכנסייה משמשת גם להופעות. 

Spreuerbrücke

במקום, מעבר לגשר הקפלה, קיים גשר עץ נוסף המעניין לא פחות. גשר Spreuer ממוקם במורד הנהר במרחק מועט מגשר הקפלה.  שמו בא מהמילה "ספרו" שפירושו מוץ, בעבר טחנות הקמח של העיירה הורשו לזרוק את הפסולת לנהר Reuss מהגשר. כמות התיירים על הגשר מעטה מפניי שהוא קצר יותר ופחות דומיננטי במראהו, אך יחד עם זאת כשתבקרו בו תגלו על תקרת העץ איורים וקישוטים מרהיבים.  

Spreuerbrücke לוצרן
לוצרן
לוצרן
לוצרן
לוצרן
לוצרן

קניות איזה כיף! קניות!

לוצרן היא העיירה היחידה בה מצאנו חנויות הלבשה ומזכרות במחירים שפויים. לאחר חציית הגשרים מגיעים לרחוב החנויות בה קיימים גם חנויות מותגים מבוקשים. במהלך הסיור ברחוב מצאנו חנות סטוק בשם Maxi Bazar. חנות בעלת 6 קומות וחווית קניה או יותר נכון חווית התרשמות מבחינתנו כיפית. רוב הדברים שהיו בחנות הם לעיצוב הבית, לא ממש יכולנו לסחוב הביתה אך בכל זאת טיילנו בה כשעתיים זה אומר משהו.  

בשביל שלא תפספסו גם צילמתי כדיי שתתרשמו גם אתם  😊

לאחר מכן נכנסנו לסופר מרקט לקנות מעט פירות. במהלך הקניות קרתה לי "תקרית" מוזרה עם אחת המוכרות, הזויה ברמות. כידוע לכם חל איסור לגעת בפירות וירקות בידיים חשופות אתה מחויב בכפפות (עוד בטרם עידן הקורונה). בסיום בחירת הפירות חיפשתי היכן להשליך את הכפפה. שם פח לא נראה באופק. בפינה צדדית בחנות נח לו קרטון, הסתכלתי פנימה לוודא שמדובר בפסולת והשלכתי את הכפפה פנימה.

לא הספקתי להתרומם, נגשת אלי המוכרת ואומרת לי לא לזרוק בתוך הקרטון והחזירה לי את הכפפה. אשכרה רדפה אחריי עם הכפפה. כתיירת מנומסת שואלת את המוכרת איכן ניתן להשליך את הכפפה?  

לא יודעת עונה לי המוכרת. 

ממשיכה להתעקש בקרטון יש פסולת, למה אני לא יכולה לזרוק שם את הכפפה שם, את רוצה שאניח אותה על מדף סתם? עלתה עלי, חחח עקשנית היא אומרת לי וממשיכה את לא יכולה לזרוק בתוך הקרטון. 

מסיטה לרגע את המבט מהמוכרת רואה פח אשפה בתוך משרד צדדי. מצביעה לכיוון הפח ושואלת גם יחד ולשם ניתן להשליך את הכפפה?

לא סיימתי את המשפט שמעתי לא!

ממשיכה להתעקש, אבל זה פח!!

לא ! את לא יכולה לזרוק, זה לנייר בלבד ממשיכה המוכרת.

הבנתי שיש לי עסק עם סתם האבלה, הסתובבתי ממנה ואיך שהתרחקה זרקתי את הכפפה לפח שנמצא מתחת לקופה נטושה!!

חנות מעניינת בלוצרן

המשכנו לסייר באותו הסופר אשר מחולק למספר קומות בכל קומה מחלקה אחרת כגון שוקולדים, פרפומריה, ביגוד ועוד, הכל תחת קורת גג אחת. בתוך החנות כל מחלקה הוא גוף בפני עצמו לא ניתן לשלם בפרפומריה על השוקולדים לדוגמא, חייבים לעבור בכל מחלקה בקופה שלה. 

חיכינו בתור ב 4 קופות שונות כמו כן קחו בחשבון שמחיר שקית הוא כפרנק שווצרי, כן עלות השקית גבוהה, עדיף להגיע למקומות כאלה עם שקיות או תיק שנועד לקניות. למזלי הכינותי מראש תיק כיס כזה שמתקפל לתוך עצמו כשהוא ריק.

בניינים מיוחדים בלוצרן
סמל העיר לוצרן

את הפסקת צהריים עשינו בפיאצה מעוטרת בניינים מקושטים סיפורי גבורה ונסיכים. 

Löwendenkmal

מגולף באבן ובחזות אמתית מטעה, כך הוא שוכב לו האריה המפורסם בעולם. ההיסטוריה ומשמעותה מרגשת פחות ולא מרשימה כמו החיה המלכותית עצמה. הסיפור שעומד מאחורי היצירה המרשימה הזו הוא עצוב. אנחנו יוצאים למסע אחורה בזמן, 10 באוגוסט 1792 הסתערו מהפכנים על בית המגורים של המלך לואי ה -16 כאשר השוויצרים חרפו נפשם בניסיון להגן על ביתו של המלך אך ללא הצלחה הכל נהרס כמעט לחלוטין. "אנדרטת האריות" הינה מזכרת מרשימה ומקום של כבוד לגיבורי המשמר השוויצרי. מדובר ביצירת מופת בעל משיכה עולמית כיום!

Gletschergarten Luzern

גן הקרחון הוא בן כמיליארד שנה. מקורו של גן זה באבן החול של ים בתולי. הגן עוצב בצורה טבעית על ידי קרחונים ולאחר מכן על ידי בני אדם. גן הקרחון הוא עושר גאולוגי ייחודי מסוגו למבקרים. הוא מגלה את מקורם, היווצרותם והתפתחותם של האלפים. הגן מושך אליו תיירים מכל שווייץ ואפילו מרחבי העולם. סיור בגן הקרחון מומלץ מאוד לתיירים חובבי טבע, חובבי היסטוריה, בתי ספר אך גם משפחות ומותאמת לעגלות וכיסא גלגלים. 

במרחק לא רב משם נימצא מרכז קניות לוצרן – Löwencenter Luzern שעל פי אינפורמציה שקיבלתי יועתק בקרוב למשכן אחר. מאחר ובילינו לא מעט שעות במרכז קניות אחר, פסחנו על הנוכחי, העדפנו לצעוד לכיוון האתר התיירותי הבא.

בית בסגנון מסורתי - לוצרן
חומות העיר לוצרן
בית מקושט בלוצרן

Museggmauer

חומת מוסג לשעבר סמל לכוח ושלטון. תשעת מגדליה הם חלק מביצורי העיר ההיסטוריים של לוצרן ומהווים כתר מרשים לעיר. פרט לחלקה המזרחי ביותר שאיבד יותר מ- 40 מטר. חומת מוסג עדיין שלמה ואורכה 870 מטר. עובי הקירות הוא כ- 1.5 מטר בממוצע. גובה החומה משתנה בהתאם לתנאי השטח אך ממוצע גובהו כ -9 מטר. התצפית מהחומה או מגדל השעון משגע אך הטיפוס לא מתאים כלל לאנשים עם עגלה או למבוגרים. כמות המדרגות לעלות ולרדת והם גם די מסוכנות.

ארוחת ערב במרכז קהילתי יהודי לוצרן

מברור שערכנו בבית כנסת בציריך נמסר לנו שניתן להזמין שולחן במרכז הקהילתי של יהודי לוצרן או להזמין take away. כשניסיתי לחפש ברשת פרסום על כך לא הצלחתי. קייטרינג כשר המתופעל על ידי ג'וני שמדבר עברית הוא אחראי על המטבח. ממנו ניתן להזמין מראש בלבד. עדכנו את ג'וני שנגיע בסביבות 19:00 בערב. ג'וני דאג לנו לשולחן וארוחה חמה והכל ב-35 פרנק לסועד. לא זול אבל אחרי שבוע של סנדוויצ'ים ופירות רצינו להתפנק קצת יותר. ניתן ליצור קשר עם ג'וני בטלפון 0504770404. ג'וני התאמץ מאוד לרצות אותנו. למרות שלא ממש קיבלנו את מה שהזמנו, קיבלנו מנות גדולות וטעימות עם שירות אדיב ויחס חם. מקומות כאלה הן ברכה למטייל הישראלי השומר כשרות.

תפו"א קריספי בעשבי תיבול ורוזמרין טעים בטירוף היא אחת המנות שאכלתי והחלטתי לאמץ עם חזרתי לארץ. 

בסיום הארוחה נגשנו לבית הכנסת הצמוד, בחור ישיבה מאד נחמד מישראל פתח לנו את הדלת. הבחור נתן לנו לסייר ולצלם בכיף את יופיו של בית הכנסת. להבדיל מהיחס שקיבלנו בפירנצה (איטליה) כאשר הוציאו אותנו בליווי אבטחה מפניי שהעזנו לצלם את קישוטיה המרהיבים של בית הכנסת הגדול, מעשה שערורייתי מבחינתי. הבחור הסביר לנו שהרבה בחורי ישיבה מגיעים לשוויץ ללמוד אך התרומה העיקרית היא להמשיך לשרוד  ולתפעל את בתי כנסת לתיירים ולקהילה שקטנה מיום ליום.

 Hotel Chateau Gütsch

מקום נוסף ששווה זאת טירה מהאגדות מהמאה ה -19 עם תפאורה מיוחדת ונוף מרהיב של לוצרן. האגם והרי מרכז שוויץ הם חלק מהתפאורה. הטירה משמשת גם למלון, מסעדה ואולם אירועים. הטירה יושבת במרומי העיר. ביקור בה מומלץ בעיקר בשעות השקיעה וניתן לטייל גם בגניה היפים.

עוד בטיול בגשר הקפלה ניתן להבחין ביופייה המלכותי של הטירה הממוקמת על גבעת ההר. מחיר חדר במלון גבוה יחסית אך לנו הישראלים שרגילים להזמין מלון 3 כוכבים באותו מחיר אפשר מדיי פעם להתפנק.

Hotel Chateau Gütsch לוצרן

 Hotel Kastanienbaum

להתפעל מהנופים הפנורמיים המשובחים של המים הכחולים העמוקים ונוף ההרים הייחודי. ממוקם באזור מגורים שקט אך עם זאת הקרבה לעיר הציורית לוצרן הופך אותו למלון המושלם בטיול בעיר או בחופשת בטן גב. 

מכוון שהפוסט שלי אינו מסובסד על ידי אף גורם, חשוב לי לשמור על אמינות הקוראים, לכן מעלה כאן חוות דעת אמתית. בעת ההזמנה יש לוודא שחדר ל- 3 אנשים זה 3 מיטות נפרדות ולא מיטה זוגית ומיטה מתקפלת לא נוחה שמקטינה את המרחב בחדר. המלון לא ממוזג כך שבמידה ובחרתם חדר לכיוון האגם בעצם קיבלתם חדר חם מאד בסוף יום כך שלא נותר אלא לפתוח חלון לאוורר. 

הממה, מה קורה ליד מקורות מים, החדר מפוצץ ביתושים!

יש מקרר אבל בגובה בקבוק מים קטן. אתם בטח שואלים למה בכל זאת לבחור במלון הזה? אני בחרתי במלון הזה בעיקר בגלל הקרבה שלו לאגם שמיד הזכיר לי את החוויה הנהדרת שלנו באגם גארדה. 

המלון כפרי באזור פסטורלי כולל בריכה וגישה ישירה לחוף שחיה. בנוסף באגם יש נמל ממנו ניתן להגיע למרכז העיר ולטייל והכל בשייט מבלי להשתמש ברכב. יתרון משמעותי הוא החניה בחינם. הסביבה שופעת שטחים פתוחים לטיולים רגליים. 

Hotel Kastanienbaum לוצרן
לוצרן
Hotel Kastanienbaum לוצרן

טיפים ליום הזה

  • שירותים בתשלום יש בתחנת הרכבת. 
  • דוחה יתושים הופך להיות החבר הכי טוב שלכם בלוצרן. 

ולסיום

  • וצים לקבל מידע מקיף יותר על מחירים, שעות פתיחה של האתרים שהוזכרו כאן ועוד רבים שניתן לבקר באזור Luzern? הכנתי עבורכם מדריך כאן.
  • רוצים מסלול במתנה לשוויץ? זה הקישור לקבלת המתנה.
  • ספרו לי על משהו חדש שפספסתי או השאירו בתגובה את  דעתכם על הפוסט. זה ישמח אותי מאד 😊
  • אהבתם את הפוסט? שתפו אותו ברשתות החברתיות או צרפו חברים לעמוד העסקי לקבל עדכונים על מתנות חדשות, יעדים מומלצים ומדריכים שונים.
  • התחדשנו בקבוצה חדשה בפייסבוק. תצטרפו : צלם לי טיול
  • ואל תשכחו לנעוץ אותו ב-pinterest!

xoxo, Yael

כתיבת תגובה

אהבתם את הפוסט? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email